Kostel sv. Václava v Hrbokově

První zmínka o kostele v Hrbokově je z let 1349 – 51 v dokumentech o převodu některých kostelů a far k litomyšlskému biskupství. Podle pověsti však jeho původ sahá až do 12. století, do doby křižáckých výprav do Svaté země. Pověst je zapsána německy v pamětní knize „Memoralienbuch der Lokalie Podoll“, která byla do roku 1836 vedena na faře ve Vápenném Podole, kam byl Hrbokov se svým filiální kostelem přifařen.

Historie počátku kostele v Hrbokově je zahalena v bájích. Podle starých pověstí byl postaven jistým Hrboslavem, rytířem z Bojanova, nad hrobem jeho bratra Václava. Ten byl obžalován svým strýcem rytířem Rozpukem , který se chtěl zmocnit Bojanova, že se dopustil vraždy na svém, v Palestině se nacházejícím bratru Hrboslavovi. Byl předvolán před tajný soud do Pekliny a tam odsouzen k smrti. Jeho tělesné pozůstatky byly podle pověsti pohřbeny strážcem jeho hradu na místě, kde dnes stojí hrbokovský kostel.

Když se Hrboslav vrátil z Palestiny a byl seznámen se smutným koncem bratra Václava, zabil na svém hradě Bojanově strýce Rozpuka, ujal se svého otcovského dědictví a nad hrobem bratra Václava vystavěl k jeho poctě kostel. Okolo kostela byla postavena stavení a vesnice byla na Hrboslavovu památku nazvána Hrbokovem.

Kdy byl původní kostel postaven, není známo. Starý kamenný kostel, který byl postaven na troskách původního dřevěného, byl stržen v roce 1841 a roku 1846 byl dokončen kostel nový, prozatím bez věže. Ta byla v západním průčelí přistavěna až roku 1874. Mezitím byl v roce 1855 posvěcen nový zvon a oltářní obraz sv. Václava.

Nový kostel byl zbudován tak chatrně, že už roku 1895 spadl strop sakristie a roku 1905 byl z havarijních důvodů uzavřen. Roku 1912 byla povolena přestavba, ale k té došlo až po válce.

V letech 1920 – 22 byl kostel opět zbourán a na původních základech v nezměněné podobě postaven znovu.

Jednoduchý venkovský kostelík se stal jedinečným uměleckým dílem v letech 1958 – 62, kdy ho P. Jaroslav Moštěk, tehdejší farář ve Vápenném Podole, dal k dispozici malíři Vojmíru Vokolkovi, který všechny jeho prostory vyzdobil freskami.

Odkazy:
Jaroslav Olšava – Wikipedie
Vokolkova tvorba klade znepokojivé otázky
Vokolek Vojmír | Pardubický hřbitov
Vojmír Vokolek – Wikipedie